Českým krasem do cíle

14.01.2023

Trasa část čtvrtá - popis

Poslední část trasy z Jinců do cíle vypadá jednoduše. Zdání klame. Vyjma úvodního přejezdu Plešivce už se vlastně o Brdy ani nejedná. Těšit se můžete na ochutnávku přírodních scenérií Českého krasu. Pojedete převážně po širokých polních a lesních cestách, občas i silnicích.

Jak bylo řečeno, na úvod vás čeká výšlap na Plešivec. Pozvolna a po zpevněných cestách, takže na pohodu. Stejně pohodový bude i následný sjezd kolem smaragdového jezírka do Lhotky, kde se definitivně rozloučíte s Brdami.

Z Lhotky až do údolí Berounky vede trasa rozmanitou krajinou. Louky a pole střídají remízky, nouze není ani o malebné vesničky. Zhruba každých pět kilometrů jedna. Vinařice, Všeradice, Tobolka a nakonec slavný Tetín. Když budete mít chvilku, můžete si aspoň zvenku prohlídnout zdejší pamětihodnosti - kostely sv. Ludmily a Kateřiny.

Dolů do Srbska sjedete po cyklostezce. Po přejetí mostu přes řeku vás ale navigace požene zase do kopce. Z cesty mezi polema je v jednom místě krásný výhled na hrad Karlštejn. Až přijedete na křižovatku do stejnojmenné vesnice, budete muset slézt z kola. Zhruba 300 metrů do kopce na začátek turistické červené je to po pěší zóně, kde platí zákaz jízdy na kole.

Před vámi je posledních pár kilometrů do cíle. Po úchvatné svatojakubské cestě až na Mořinku. Nejdříve do kopce hlubokým listnatým lesem a pak po loukách s výhledem do širokého údolí Berounky.

Do Řevnic k pivovaru přijedete z kopečka. Posledním úskalím před cílem je železniční přejezd. Závory zde někdy bývají spuštěné dlouhé minuty. Nic se však neděje, trať můžete podejít po pravé straně od přejezdu tunelem kolem potoka a zbytečně nečekat na vytoužené teplé jídlo a studené pivo...