Navigace

15.12.2022

Přírodou se člověk může samozřejmě toulat jen tak úplně bez cíle. V řadě lokalit, zvlášť v hlubokých rovinatých lesích ovšem riskuje ztrátu jakéhokoliv povědomí o tom, kde se vlastně nachází. Zatímco v dobách minulých byla jediným orientačním podkladem, dost nepraktická, papírová mapa, dnes máme na výběr z celé řady navigačních elektronických přístrojů.

Tim nejpoužívanějším je určitě mobil. V kombinací s nainstalovanou aplikací Mapy.cz je to nejlepší řešení. Ale. Má to svá úskalí. Přestože existují stále dokonalejší držáky mobilů na řídítka, váš miláček za x tisíc není zrovna v bezpečí. V případě většího pádu si můžete být skoro jistí, že to odnese. Pokud to tedy není vyloženě outdoorový model. Dalším limitem je výdrž baterky. Určitě pomůže trvalé nastavení spořiče baterie, které uspí všechny aplikace vyjma zobrazené navigace. Úspoře pomůže rovněž dopředu stažená off-line mapa projížděné oblasti. Dobíjení se dá určitě řešit i za jízdy připojením k powerbance. Při vícedenním pobytu v divoké přírodě se ale stejně nakonec dostanete do situace, kdy vám dojde šťáva a budete muset dobíjet. Dá se to částečně řešit při zastávkách na jídlo v restauracích...

Druhou, hojně používanou, možnosti jsou GPS přístroje, obvykle od firmy Garmin. S tím jezdím já. Původně jsem měl starší, tlačítkový, model. Letos jsem přešel na novější dotykáč.

Začnu od výhod. Perfektně drží na řídítkách a při pádech jsou daleko odolnější než mobil. Jezdit se s nimi na rozdíl od většiny mobilů dá i v dešti. Obrovskou výhodou je napájení dvěma AA baterkami. Když si přístroj správně nastavíte (uspíte či omezíte všechny zbytečně funkce a ztlumíte jas) vydrží vám kvalitní baterky klidně 20 hodin jízdy. Přístroj rovněž zaznamenává vámi projetou trasu, což je potřeba na většině bikepackingových závodů.

Nevýhodou GPS navigací je nižší kvalita zobrazení mapy. Na malém displeji toho vlastně moc nevidíte. Dobře rozpoznáte navigační čáru a všechny cesty, takže víte kam máte jet. K nějakému hledání restaurace, ubytování či pramene vody je však mapa nepoužitelná. K tomu potřebujete mobil, který ovšem vytahujete z brašny jen v průběhu zastávek...

Někdy příště ještě něco o navigačních chybách.