Co sebou?

11.02.2023

Otázka, kterou si klade asi každý nováček. Těch necelých 200 kilometrů je totiž hraniční vzdálenost. Non-stop do cíle nebo s přespáním? Jinými slovy brát si spacák s karimatkou nebo ne? Před startem na vás čeká zásadní rozhodnutí. I když, existují i jiná, alternativní, řešení...

Spacák s karimatkou vám garantují jistotu pohodlného noclehu - odpočinku, téměř kdekoliv si usmyslíte. Na druhou stranu vám zbytečně zatíží kolo a v případě jejich umístění do roury na řidítka zhorší i jeho ovladatelnost.

Jaká jsou tedy jiná řešení? Přespat můžete v penzionu Malý Janek v Jincích, zhruba ve třech čtvrtinách trasy. Určitě bych doporučoval zamluvit si to dopředu. Hlavně čas, kdy večer dorazíte a kdy budete chtít ráno sednout zpátky na bike. V penzionu jsou velmi ochotní, když to půjde, určitě vám vyjdou vstříc.

Další možností je odpočinout si na lavičce zabalení do izotermické fólie. Fólie v kombinaci se všemi vrstvami oblečení vás zahřeje a poskytne poměrně slušný spací komfort. Ideální tak na hoďku spočinutí, což by mělo na nabrání energie stačit. Sám s tímto řešením nemám osobní zkušenost, ale znám hodně lidí, kteří fólii jako nouzový spacák běžně používají a jsou s ní spokojení.

Poslední možností je vůbec nespat a jet bez odpočinku až od cíle. Sám jsem si tuto možnost na vlastní kůži vyzkoušel již dvakrát a byl to vždy ohromný zážitek plný adrenalinu a endorfinů. Více si o tom přečtete v článku o noční jízdě v rubrice Inspirace.

Co se týče oblečení, určitě buďte vybavení na všechny možné alternativy - velkého poledního horka, případného deště i chladné noci. Já osobně používám merino trika (krátké i dlouhé) a ultralehkou bundu s membránou, na spodek krátké i dlouhé legíny.