Doping? Určitě ano!

16.04.2023

Jet celý den v terénu na jeden zátah není žádná sranda. Potřebujete k tomu odpovídající fyzičku a náležité palivo. Leccos, jako třeba jedno pořádné teplé jídlo, pořídíte po cestě. Tedy pokud nejste zrovna ztracení v nitru Slovenského Rudohoří. Pak jsou ovšem věci, které po cestě jen tak lehce nekoupíte a vyplatí se je vzít sebou. Případně, při vícedenní akci, si je dokoupit při průjezdu nějakým větším městem.

Můj osvědčený "doping" bych rozdělil do čtyř skupin. První, objemná a nejméně zbytná, jsou osvěžující nápoje. Konkrétně zázvorové shoty. Kupuju je v Lídlu a nedám na ně dopustit. Mimo ježdění skvěle fungují při začínajícím nachlazení, na kole především jako zdroj osvěžení. Druhou skupinou je sladká složka, zdroj cukru. Sebou vozím v zásadě tři věci. Hroznový cukr, sušené fíky a především datle. Z datlí, těch nejkvalitnějších, vyndávám pecku a dávám do nich vlašský ořech. Díky tomu nejsou pocitově tak sladké a nepřejí se. Navíc ořechy jsou skvělým zdrojem minerálů i vitamínů.

Třetí skupina je slaná. Cpát se totiž jen cukry nejde. Obvykle si připravují žitné rohlíky nakrájené na kolečka, k nim kvalitní tvrdý sýr a slaninu nebo pršut. Sladké a slané pojídám střídavě.

Poslední skupinou jsou různé nakopávače. S těmi to rozhodně nepřeháním, ale párkrát už mi "zachránili život". Vyhovují mi energetické gely z Decathlonu. V sadě je několik ovocných příchutí, nechybí ani kofeinová šleha proti usnutí. Gely sebou vozím vždycky, při celodenním ježdění si obvykle dávám tak dva denně. Vždy ve chvíli největší krize, například při nekonečných stoupání. Možná je to placebo efekt, ale mám pocit, že mi to vždycky pomůže. Nově jsem si také v lékárně pořídil magnesiové shoty. Jejich složení a slibovaný účinek zní hodně slibně. Zatím jsem je ale nezkoušel. Doporučit mohu rovněž zázračné preparáty od Nutrendu, takové ty pytlíčky do vody, s názvem Explosin apod. Chutnají sice příšerně, ale fungují.