Hřebeny na běžkách

16.12.2022

Seriál článků o Brdech začínám netradičně, ale nanejvýš aktuálně. Na kole jezdím po lesích celoročně. Obvyklé mě neodradí bláto ani trocha sněhu. Když je ovšem sněhu víc nasazují okamžitě běžky. Jako právě teď.

Hřebeny, nejvýchodnější část Brd, nejblíž k Praze, leží v nadmořské výšce 500 m.n.m. O 300 výškových metrů výš než údolí Berounky. A těch 300 metrů působí v zimě někdy jako zázrak. Dole v údolí není po sněhu ani památky, na hřebenu ho přitom leží třeba i 15 centimetrů.

Běžkování na Brdech má každopádně svá specifika. Sněhové podmínky jsou prakticky vždy svým způsobem na "hraně". Rozhodně se nedoporučuje nazout zbrusu nové a drahé lyže. Nejlepší volbou jsou naopak staré "práskačky", přece jen o nějaký ten kamínek na trase není nikdy nouze. Většina tras vede po asfaltových cestách, sníh se na nich náporem lyžařů rychle ujezdí, pak třeba na chvíli povolí a další den zmrzne na kost, takže se naopak určitě vyplatí kvalitní hůlky s ostrými bodci, jinak se neodrazíte.

Uhlazené stopy na klasiku, jako v Jizerkách, každopádně nečekejte. Hlavni hřebenová červená cesta je, jak již bylo řečeno, prakticky okamžitě po napadnutí sněhu do hladka uježděná. Skvělé je to na bruslení.

Ideálním nástupním bodem je sedlo na silnici spojující Řevnice s Mníškem pod Brdy. Značný problém je zde ovšem s parkováním. Pokud nevyrazíte opravdu hned ráno, tak zde o víkendu neuspějete. Ve všední den je to pochopitelně o něco lepší. Když je sněhu víc, je šance nazout běžky již v Halounech, kde se dá vždy pohodově zaparkovat. Asfaltka vás odsud zavede mírným 6-kilometrovým stoupáním až k vojenské základně na hřebenu.

Běžkařské sezona je na Brdech krátká. Výjimečně trvá několik týdnů, obvykle spíše dnů. Někdy třeba jen dva. Rozhodně proto neváhejte a vyražte hned, jak to bude možné. Jezdit se dá i večer s kvalitní čelovkou.

Zasněžené Hřebeny Brd jsou každopádně neobyčejně krásné. Chvílemi si připadáte jako někde uprostřed šumavských hvozdů. "Horskou" atmosféru umocňují dva tradiční bufety - na Skalce a U Dernerů. Načerpáte zde tolik potřebnou energii na další putování zimní brdskou krajinou...