ISLAND DIVIDE

07.12.2022

Každý by měl mít své sny. Sny, které ho inspirují, motivují, posouvají. Mé bikepackingové sny jsou spojené s webovou stránkou BIKEPACKING.COM. Ve spoustě informací, tipů a recenzí, které zde najdete, mě nejvíc zajímají popisy jedinečných tras v divoké evropské přírodě. Postupně vám je budu představovat a vytvářet si tak svůj seznam vysněných přání. 

Začneme pěkně zostra, možná tím nejtěžším co se nabízí - ISLAND DIVIDE. Náročný terén, drsná krajina, silný protivítr, déšť, zima a žádné jídlo na trase. Obtížnost 9 z 10. Myslím, že není co dodávat. Přiznávám se, že zatím bych si na to sám netroufl...

Trasa vede napříč ostrovem od severu k jihu, z městečka Akureyri do vesnice Vík. Obě tato místa leží na okružní silnici kolem ostrova, po které jezdí linkové autobusy přepravující jízdní kola. Určitě se doporučuje jet ze severu na jih, máte tak větší šanci že vám bude foukat aspoň částečně do zad a v první části trasy zdoláte hlavní převýšení. Celková délka trasy 554 km s převýšením 5672 metrů rozhodně není nic extrémního. Extrémní jsou podmínky, na které se lze jen částečně připravit.

Absolutní nezbytností je dostatek vakuově sušeného outdoorového jídla na celou dobu jízdy. Neobejdete se rovněž bez opravdu kvalitního nepromokavého oblečení, které vám pomůže přežít i tu nejhorší bouři. Její síla může být opravdu šílená, vymykající se i tomu nejhoršímu co jste do té doby zažili. Zásadní součástí výbavy je i speciální větru odolný stan.

Na jednu věc se však připravit nedokážete. V průběhu cesty budete na několika místech muset brodit přes řeku. Pokud budete mít pech, poteče v ní tolik vody, že se přes ní ve zdraví prostě nedostanete. Leda se utábořit a počkat až voda trochu opadne.

Odměnou za všechnu tu dřinu a nepohodlí vám bude pohled na úchvatnou měsíční krajinu, velkolepé vodopády či aktivní sopky.