Jak s GPS navigací?

18.05.2023

Na základě různých dotazů a informací od účastníků jsem se rozhodl sepsat takový úplně jednoduchý návod k použití GPS navigace. Sám si s ní, konkrétně modelem Garmin etrex 25, po dvou letech používání už docela rozumím a z absolvovaných závodů vím, co je opravdu důležité.

Brdský Meandr je sice relativně krátký závod, ale stejně asi nikdo nechce dvakrát denně měnit baterky nebo mít navigaci propojenou s powerbankou. Z tohoto důvodu je potřeba přístroj maximálně "zjednodušit". Jinými slovy utlumit či vypnout všechny zbytečnosti. V první řadě tlačítky či dotykem ztlumit minimálně na poloviční jas podsvícení displeje, a jeho zapnutí omezit na 30 sekund. Další změny je potřeba udělat v záložce menu NASTAVENÍ.

Na prvním místě vypněte všechny tóny. Ty k navigaci opravdu nepotřebujete. Druhým krokem je přístroj připojit pouze k GPS satelitu, všechny ostatní nabízené satelitní připojení vypněte.

Další důležitá záložka je MAPA. V Garminech máte obvykle od výrobce Topo mapu Evropy. Ta má spoustu zbytečných dat. Stáhněte si jí do PC a z navigace ji odstraňte. Místo ní si nahrajte některou z volně nabízených Open street map. Já používám tuto, která pokrývá celou ČR. Přístroj s touto mapou pracuje rychleji, šetří to baterii a navigace se "nekouše".

Pokud to váš přístroj umožňuje, zjednodušte zobrazení mapy. K orientaci vám stačí všechny cesty, nepotřebujete vidět každou kapličku či památný strom. Poslední důležitý krok je nastavení orientace mapy v přístroji vzhledem k navigační čáře. Určitě si orientaci nastavte ve směru vašeho pohybu. Druhou možností je orientace k severu, což je značně nepohodlné.

V okamžiku, kdy máte všechno nastavené, můžete zapnout navigování. Na displeji se vám zobrazí mapa a čára kudy máte jet. Zbývá zvolit měřítko zobrazení. Já jezdím buď 80 nebo 120 metrů. Všechno míň nebo víc je pro jízdu na kole nevhodné.

Na většině závodů se dnes používají GPS trackery, takže již nepotřebujete dokládat záznam projeté trasy. I tak je ale dobré si v menu nastavit automatické uložení projeté trasy. Nikdy nevíte, kdy se vám to bude hodit.

A na jaká úskalí při jízdě se připravit? Navigace někdy, hlavně v údolích se slabým signálem, neukazuje přesně a to klidně o několik metrů. V takovém případě nechoďte s kolem po lese, ale jeďte po cestě, která dává smysl. Při pomalém pohybu, když třeba tlačíte kolo do strmého kopce, se orientace mapy někdy podivně otáčí o 90 stupňů. Obvykle se to ale samo spraví, v nejhorším případě pomůže navigaci restartovat.

S GPS navigací je možné jezdit i v noci. Při trvale podsvíceném displeji je však spotřeba energie obrovská. Proto je lepší mít na helmě čelovku a na navigaci si s ní svítit.