Jízda po turistických cestách

28.03.2023

Znáte je. Jsou součástí většiny bikepackingových závodů a výzev. Často po nich jezdíte i na běžných vyjížďkách. Bývají značené hlavně červenou barvou, jedná se totiž často o vyhlídkové hřebenovky. Na Slovakia Divide jsem měl pocit, že jedu pořád jen po červené. Jsou krásné a z jezdeckého hlediska vysoce atraktivní. Řekněme si ale upřímně, na kole jsme na nich nevítaní hosté.

Vím to z vlastní zkušenosti. Čas od času vyrážím s rodinou na pěší výlet. Zrovna tento víkend jsme procházeli labyrintem skalního městečka Toulcovy Maštale. Šli jsme zrovna po červené, po písčité pěšině mezi vysokým borůvčím. Najednou za námi slyším zvonek a mladý hlas volající POZOR! Uhýbáme z cesty a mezerou mezi námi si to prosviští teenager v cyklistickém dresu na MTB. Sorry jako, jel jako hovado! V nepřehledném místě mohl klidně někoho srazit. Na turistické lesní pěšině je trpěným vetřelcem, ne neomezeným pánem!

Já se tedy podle tohoto pravidla vždycky chovám. Jezdím tak, abych v žádném případě neohrozil pěší turisty, kterým jsou tyto cesty primárně určeny. Když vidím větší skupinku, raději z kola úplně sesednu a uhnu sám z cesty. Když někdo uhne mě, vždy poděkuji. Zkrátka chovám se jako host.

Nechci tady dál moralizovat, mám jen jednu prosbu k Brdskému Meandru. I na jeho trase bude několik úseků po turistických cestách. Prosím všechny účastníky jezděte po nich maximálně ohleduplně.