Kolem Padrťských rybníků do Jinců

07.01.2023

Trasa třetí část - popis

Třetí část trasy je pohodová, možná až oddychová. Z Chynína do Jinců je to víceméně po rovině. Všechna stoupání v této části závodu jsou po zpevněných cestách a hravě je zvládnete v sedle vašeho kola. Za zmínku stoji to nejdelší, na dopadovou plochu Jordán, po historické dlážděné cestě Alliance. Krásná cesta, nejstarší zpevněná v celých Brdech.

Dopadová plocha Jordán je taky úžasné místo. Nejenže je odsud krásný výhled do kraje, za pozornost stojí i zdejší vřesoviště. Neuvidíte je sice kvést, tak jako na konci srpna, ale představu o této, ve střední Evropě svým rozsahem unikátní přírodní lokalitě, si i tak uděláte.

To o něco dříve, až budete projíždět kolem Padrťských rybníků, všimněte si záplavy fialových Sibiřských kosatců. Tato chráněná květina by v době závodu měla být v plném květu.

Ještě než přijedete k rybníkům zbystřete ve vesnici Míšov, zdejší občerstvení je podobně vyhlášené jako již zmiňovaný Cykloklub Brdy Nepál. V Míšově vás navíc odbaví opravdu rychle, takže se nemusíte obávat zbytečné ztráty času. 

Někde na půli cesty této části trasy čeká úsek, který může být v případě deštivého počasí slušnou prověrkou vaší odolnosti. Sám jsem ho na podzim spíš prošel lesem podél cesty, než projel. Těsně předtím je kolem cesty spousta ceduli zakazující vstup do zdejšího vojenského pásma. Chvíli to vypadá, že nemůžete jet ani po cestě, ale není to tak. Opět věřte své navigaci a pokračujte po čáře.

Když bude naopak vedro, můžete se těšit na osvěžení v podobě vodní nádrže Záskalská, kokem, které budete projíždět. Ještě předtím narazíte přímo na trase na farmu se spoustou hospodářských zvířat. Trasa vede opravdu přímo skrz farmu, je to normální značená turistická cesta. Musíte si otevřít branku a pak ji zase zavřít.

Zpozornět byste pak měli na konci tohoto úseku. Pivovar Malý Janek v Jincích je špičkový podnik se skvělým jídlem, pitím a rychlou příjemnou obsluhou. Za tu chvíli zdržení se tu určitě vyplatí zastavit a nabrat energii na poslední cílovou etapu.