Lemkivska Kobiouka

23.02.2023

Druhým tipem na trasu ze stránek bikepacking.com je Lemkivska Kobiouka. Jak název napovídá, tentokrát si představíme lokalitu takříkajíc za humny. Na jihovýchod Polska se dostanete snadno vlakem nebo vlastní dopravou. Navíc, pokud se nebudete nadměrně kochat krajinou, bude vám v pohodě stačit prodloužený víkend.

Trasa vás zavede do nitra polské části Karpat. Pojedete ze západu na východ, z městečka Krynica-Zdrój do Iwonicz Zdrój, pořád nedaleko od slovenské hranice. Zase, ale ne tak blízko, aby se vám do cesty připletlo nějaké vražedné stoupání. Vždyť maximální výšky dosáhnete na kótě 842 metrů. Na druhou stranu celkové převýšení 5454 metrů slibuje slušný výdej energie.

Pojedete vice méně pořád nahoru a dolů. Ze dvou třetin po nezpevněných cestách. Částečně lesem, hodně po loukách, které mohou být značně podmáčené. O jídlo a pití strach mít nemusíte. Na trase je dostatek míst na načerpání energie. Načerpat můžete i řadu kulturních vědomostí o etniku Lemků, kteří tuto oblast v historii obývali, než je stihl krutý osud za druhé světové války a následné komunistické kolektivizaci.