Pěší trasa

27.01.2023

Rozhodl jsem se vyslyšet přání kamaráda, trénovaného chodce, a připravil speciální trasu pro pěší. Start a cíl bude stejný jako pro účastníky na kolech. Od řevnického pivovaru se ale chodci vydají jiným směrem. Nejdříve po loukách nahoru na Halouny, a od tam hlubokými brdskými lesy až do Jinců.

Plešivec - výhled do krajiny
Plešivec - výhled do krajiny

Na pěší trasu platí stejný způsob registrace jako na MTB verzi. Stejné je i startovné a propozice. Všichni účastnící dostanou na startu rovněž GPS tracker a uvidí tak svojí polohu na trati. Pravidla jsou stejná, pouze není potřeba helma a zadní blikačka...😊

Prvních třicet kilometrů vás náležitě prověří. Trasa vede prakticky celou dobu mimo civilizaci, po krásných lesních cestách a stezkách. Počítejte každopádně s tím, že až do Jinců nikde nic nekoupíte. Všechno jídlo na začátek musíte nést sebou. Vodu však snadno natočíte v některé ze studánek.

Z hlediska profilu není úvodní část nijak záludná. Počáteční stoupání je pozvolné, pak půjdete dlouho po vrstevnici. Vydrápete se na Kuchyňku a pak už víceméně z kopce k první zmiňované občerstvovací stanici v Jincích. Najdete zde dva otevřené obchody s jídlem a především pivovarskou restauraci Malý Janek. Vzhledem k tomu, že vás následně čeká výstup na nejvyšší bod trasy - Plešivec, určitě se vyplatí náležitě se posilnit.

Z Plešivce se vám otevře nádherný výhled do krajiny. Při dobré viditelnosti spatříte téměř celé Brdy - místa, které si třeba v příštím ročníku můžete projet na kole. Dole pod kopcem, přesně v polovině celé trasy, budete procházet vesnicí Lhotka. Najdete zde nejen otevřenou restauraci, ale i případně ubytování.

Z Lhotky až do údolí Berounky vede trasa rozmanitou krajinou. Louky a pole střídají remízky, nouze není ani o malebné vesničky. Zhruba každých pět kilometrů jedna. Vinařice, Všeradice, Tobolka a nakonec slavný Tetín. Určitě si udělejte krátkou zastávku a prohlídněte si aspoň zvenku zdejší pamětihodnosti - kostely sv. Ludmily a Kateřiny.

Z Tetína sejdete dolů Srbska, kus cesty půjdete podél Berounky. Po přejetí mostu přes řeku vás ale navigace požene zase do kopce. Z cesty mezi poli je v jednom místě krásný výhled na hrad Karlštejn, kolem kterého budete procházet po chvíli.

Z Karlštejna to bude, po úchvatné svatojakubské cestě, už je pár kilometrů do cíle. Nejdříve projdete doslova pohádkovou roklí zarostlou hustým listnatým lesem a pak po otevřených loukách, s výhledem do širokého údolí Berounky, až do Mořinky. Odtud ještě kus po polních cestách na Rovinu a to už jste skoro v cíli, kde na vás bude čekat teplé jídlo a studené pivo!