Přes Český kras na Ostrý

09.03.2024

PRVNÍ ČÁST TRASY

Stejně jako loni, budu postupně představovat jednotlivé části trasy Brdského Meandru. Z první čtvrtiny mám opravdovou radost. Trasu se mi povedlo natáhnout velmi rozmanitým a členitým terénem s několika úžasnými výhledy do krajiny.

Burešovka
Burešovka

Začátek přes Řevnice až k hranici lesa bude stejný jako loni. Pak hned přijde jeden z highlightů nové trasy. Jízda po Burešovce, zrekonstruované historické výletní cestě, ze které se na několika místech otevírají výjimečné pohledy na město i celé údolí Berounky. Jako cyklisté budete na cestě jako výjimeční hosté, všem případným chodcům tudíž dávejte prosím přednost.

Po přijetí hlavni silnice z Řevnic na Mníšek začnete stoupat na "Pišťák" - k jezírku pod kamenným vrchem. Když budete mít štěstí spatříte na cestě mloka skvrnitého, který se zde poměrně hojně vyskytuje. Od jezírka se prudkým výjezdem po louce vyhoupnete do Haloun a od tam dál, více méně po rovině, pod lesem až do Hatí.

Mlok na cestě k Pišťáku
Mlok na cestě k Pišťáku

V Hatích opustíte na chvíli Brdy a vydáte se převážně po udržovaných polních cestách po hřebenech kopců Českého Krasu. Těm co absolvovali Meandr v loňském roce, bude řada míst povědomých. Vlastně celý úsek mezi Vinařicemi a Lhotkou bude stejný jako loni. Tedy s jednou podstatnou změnou, pojede se v protisměru. Za pozornost stojí určitě úsek nad Litní. Při stoupání po polní cestě lemované ořešáky se po pravé straně otevírá nezvyklý pohled na hrad Karlštejn.

Českým krasem
Českým krasem

Ve Lhotce se trasa vrátí do Brd. Nejdříve sjedete po atraktivním singltracku k Litavce, abyste následně po překonání krátkého úseku po hlavní silnici začali stoupat na Ostrý. Se svými 534 m.n.m. to rozhodně není žádný brdský velikán. Od Litavky až k vrcholu je to sotva 200 výškových metrů. Přesto to bude pro mnohé možná nejtěžší úsek celého závodu. První čtvrtinu ukončí nenáročný sjezd do Felbabky.  

Vzhůru na Ostrý
Vzhůru na Ostrý