Přes tři vrcholy

01.01.2023

Trasa druhá část - popis

Stoupání na Ťok se dá rozdělit na tři části. První část, z Obecnice přes Octárnu až k rozcestí u Rusínské boudy, je nejdelší a vesměs pohodová, mírná. Druhá, po modré turistické až k seníku pod Ťokem, prověří vaše fyzické i psychické síly. Konec už je zase skoro po rovině.

Hned za Ťokem leží druhý nejvyšší bod trasy i Brd - Praha. Viditelný a dobře identifikovatelný je díky věži meteorologické stanice již z velké dálky. Cesta mezi dvěma velikány je vesměs příjemná, po zpěvných cestách s dvěma terénními úseky, které se však dají jet. Pozor si každopádně dávejte v krátkém, ale prudkém kamenitém sjezdu z Prahy do Nepomuku.

Zde na vás čeká první z populárních a vyhlášených brdských občerstvoven. Stánek Cykloklub Brdy Nepál je na cyklisty, jak napovídá název, zaměřený. O rychlou a kvalitní krmi zde rozhodně není nouze. Může tady ovšem být dost plno.

Ať už posilnění či ne, následující část až pod Třemšín je pohodovou projížďkou. Snad je s výjimkou asi 300 metrů dlouhého úseku, kde cesta najednou skoro zmizí a vám nezbyde než svůj bike nějak protlačit dál. Každopádně věřte navigaci a pokračujte pořád rovně, i když se vám zdá, že jste asi zabloudili.

Samotný výstup na Třemšín je asi tím nejtěžším místem, které vás na trati čeká. Začíná pod vrcholem sousedního kopce Křemel a končí sestupem ke studánce Třemšínská studně. Celkem něco přes kilometr tlačení. Chvílemi by se asi dalo jet, ale s ohledem na případný střet s pěším turistou na úzké pěšině to prosím nedělejte.

Poslední kus této popisované části trasy končí v Chyníně. Od Třemšínské studně sem sjedete nejdříve terénem, pak pohodlně po typické rovné brdské zpevněné cestě a nakonec po lesní terénní, která je aktuálně rozježděná harvestorem, ale do června se dá snad do pohody.