Slovakia Divide 2023 – ta pravá divočina

01.06.2023

Aleš Tajták - dobrodruh, biker, skialpinista a organizátor jedné z nejzajímavějších bikepackingových akcí v Evropě. A taky člověk, který mi otevřel oči a úplně změnil můj pohled na ježdění na kole. Nebýt Aleše, nikdy by asi nevznikl tento web a už vůbec ne závod Brdský Meandr. Aleše jsem vyzpovídal na téma letošního ročníku Slovakia Divide.

Aleši, letos v létě odstartuješ z Modré třetí ročník Slovakia Divide. Co tě jako pořadatele motivuje k pořádání takové akce?

Různým odvětvím cyklistiky se věnuji od dětství. Postupným vývojem jsem se dostal k bikepackingu, který mě naprosto učaroval. Po karpatském hřebenu jsem projel rodné Slovensko, sousední Ukrajinu i Rumunsko. Ježdění v divoké přírodě se pro mě stalo hlavním cyklistickým motorem. Začal jsem se rovněž účastnit různých bikepackingových akcí a závodů. Od toho všeho zbýval už jen krůček k založení vlastní akce. V době, kdy jsem Slovakia Divide zakládal, nic podobného na Slovensku nebylo. Hlavním cílem mého podniku je ukázat lidem přírodní krásu slovenských hor, dopřát jim dobrodružství ve skutečné divočině.

Jak by jsi Slovakia Divide charakterizoval? Slyšel jsem názory, že je to až příliš těžká trasa?

Záleží, jaká máš očekávání. Pokud někdo jezdí na gravelu jen po štěrkových cestách na Šumavě bude pro něj trasa skutečně hodně náročná. A to především terénem. Na druhou stranu nevymýšlím žádné nesmyslné záludnosti. Snažím se natáhnout trasu v maximální možné míře po karpatském hřebenu, tak aby se zbytečně pořád nehoupala nahoru dolů. Náročnost Slovakia Divide spočívá především v délce jízdy opravdu divokou přírodou bez civilizace. V tomto ohledu se můžeme srovnávat snad jen s Carpatia Divide, které se jezdí v Polsku. Účastníci musí rovněž dobře plánovat kde, a kdy nakoupí jídlo. Na Slovensku například nemáme vietnamské večerky, vesnické COOPy zavírají často brzy odpoledne. Oproti tomu na spaní bude možné na trase využít různé horské chaty a útulny.

Co ti na letošní trase přijde nejzajímavější? Na co se mohou účastníci obzvlášť těšit?

Letos se doufám konečně podaří projet celý hřeben Slovenského Rudohoří. Tento kus divočiny v délce přes 200 kilometrů je evropským unikátem. Loni i předloni nám část trasy na poslední chvíli vypadla díky těžbě, respektive zákazu vstupu do lesa z důvodu nebezpečí požáru.

Na Rudohoří letos navíc naváže asi padesátikilometrový hřeben Slánských Vrchů. To je snad ještě větší divočina, žije zde spousty jelenů a zvěře. Turisté sem prakticky vůbec nechodí. Aby se vůbec dalo postupovat terénem, tak jsem domluvený s jedním nadšencem, který trasu týden před Dividem pročistí motorovou pilou.

Na rozdíl od českých hor, žijí na těch slovenských medvědi. Řada bikerů z nich má možná až přehnaný strach. Jsou nějaké obavy na místě?

Medvědů na Slovensku je docela dost, no s Rumunskem se to nedá srovnat. Šance, že na tuto šelmu v divočině narazíte je stále malá, no ta pravděpodobnost tam stále je. Riziko fatálního střetu při sjezdu s jelenem nebo srnou je vyšší. Zvíře o nás ví dopředu, je už na každém z nás, jestli nosíme medvědí sprej nebo něco podobného, my v naší partě nenosíme nic.

Účastní se Slovakia Divide i nějaké ženy? Je to pro ně zvládnutelná akce?

Ženy se účastní, loni dojely do cíle čtyři. Letos jsou již také nějaké přihlášené. Vesměs se jedná o sportovkyně, které ví, do čeho jdou. Všechny účastnice zatím dorazili do cíle naší akce.

V poslední době zaznamenávám čím dál větší počet účastníků, kteří i takovou porci kilometrů jedou non-stop bez věci na spaní. Co říkáš na tyto extrémní výkony?

Tito borci mají můj obdiv. Sám nejsem schopný tak dlouho bez spánku jet. Slovakia Divide zatím nikdo úplně bez spaní neabsolvoval. Trasa je podle mě příliš těžká a terén příliš náročný. Na druhou stranu rekordní čas vítěze Colorado Race, závodu o délce 800 kilometrů v průměrné nadmořské výšce přes 3000 metrů, je pod čtyři dny. Takže bez spánku, nebo s minimem spánku je možné jet i takový extrém. Pokud chcete podávat takové výkony, měli byste si být jistí, že je toho váš organismus schopný. Mikrospánek při nočním sjezdu může skončit tragicky.

Cíl Slovakia Divide je ve vesničce Beňatina? Co je zde pro finishery připravené?

Přátelské přivítání panákem, pivem a teplým jídlem. V místě máme pronajatou ubytovnu, kde mohou všichni účastníci po závodě zrelaxovat. Pro každého je připravená postel. Kousek od ubytování se navíc nachází lom s průzračnou vodou na koupání.