Vzhůru na Tribeč 

03.11.2022

Slovakia Divide den první

Celá akce začala netradičně. Po nezbytné registraci a seznámení s hlavním pořadatelem Alešem, společnou večeří. Podávali se jednoduché zapečené těstoviny, ale bylo to hrozně příjemné. Jídlo sbližuje. Druhý den ráno v osm se odstartovalo. Do terénu nás nakonec vyrazilo asi padesát. 

Úvodní Malé Karpaty byly hodné svého jména. Kopce velikosti mých domovských Brd, příjemné hliněné cesty a listnaté lesy poskytující stín v začínajícím horku. Co víc si na začátek přát. Cesta ubíhala rychle jako dobře natočený film. Jedinou kaňkou prosluněného dopoledne byla ztráta špatně utaženého šroubku na jednom z kufrů. Docela fatální problém, který by určitě narušil mojí psychickou pohodu a objektivně zpomalil postup terénem, pomohl vyřešit Aleš. Šroubek nějakým zázrakem sehnal a nechal mi ho v jedné kavárně v Piešťanech. Ještě jednou velké díky.


Trasa v okolí Piešťan byla jedna velká rovina. Kilometry naskakovaly skoro sami až se na obzoru s blížícím se soumrakem objevil Velký Tribeč. Bájný kopec s neblahou pověstí místa, kde se ztrácejí lidé. Dorazil jsem do poslední dědiny pod svahem a v krčmě spatřil několik divederů. Dva z nich se právě chystali vyrazit na poslední etapu dne. Naklopil jsem do sebe půllitr kofoly a s úlevou se k nim přidal. Přece jen tři lidi najednou se jen tak neztratí. 

V začínající tmě jsme metr po metru ukrajovali z táhlého a nejdelšího stoupání dne. Naším cílem byla asi 20 kilometrů vzdálená útulná na hřebeni za Tribečí. Náš postup terénem probíhal hlemýždím tempem. Půl na půl díky náročnosti a tmě. K útulně jsme dorazili někdy po jedenácté. Ustlali jsme si pod širákem hned u cesty, tak abychom ráno mohli co nejrychleji vyrazit. Usínal jsem s pocitem dobře odvedené práce. Víc než 140 zdolaných kilometrů mě hřálo u srdce... 

TRIBEČ

Mizení lidí na Tribeči proslavila kniha Trhlina a stejnojmenný film. Všechny případy, které se odehrávají v knize i ve filmu, byly inspirovány skutečnými událostmi. V minulosti zde za různých okolností údajně zmizelo beze stopy bezmála 70 lidí. 

Fenomén mizejících lidí neustal v Tribeči ani v posledních letech. V roce 2017 se cestou z venkovské zábavy ztratil pětadvacetiletý Marek. Policie ho našla ve vážném stavu, dezorientovaného, s nikým nekomunikoval. Svým zraněním později podlehl.