Trénink

02.05.2023

Když se chcete účastnit různých bikepackingových závodů a výzev, musíte mít něco natrénováno. Výjimečně to jde možná i bez toho, ale pak si koledujete o nepříjemné zdravotní následky. Trénink není navíc žádný opruz, ale příjemná, třeba i každodenní, aktivita. A jak správně trénovat? To nevím, nijak jsem to nikdy nestudoval. Za poslední dva roky jsem ale dospěl k systému, který mi vyhovuje a kterému věřím. Pojďme si ho představit. Stručně jsem ho popsal, již ve starším článku Výzva.

Ústřední myšlenkou je, jezdit stále stejným tempem, takovým co zvládnu šlapat od brzkého rána až do pozdního večera. Druhým důležitým faktorem je, příliš se neohlížet na počasí. Jistě, když má celý den lejt a teplota se držet kolem nuly, tak si jdu radši zaplavat pod střechu do bazénu. Na druhou stranu tma, zima, vítr a dešťové přeháňky mě nesmí odradit. Vyjížďky v nečase utužují odolnost.

Když mám čas, jezdím skoro denně. Minimum je jednou za dva dny, ideálně tedy čtyřikrát do týdne. Obvykle mi stačí hodinka, dvě. Dříve jsem hodně jezdil do práce po cyklostezce kolem Berounky. Přestalo mě to bavit. Jízda po rovině, navíc po asfaltu je hrozně jednotvárná a nudná. V práci raději končím o hodinu dřív a na kolo sedám hned jak dorazím domů. Obvykle směřuji od Berounky nahoru na Hřebeny. Zhruba 300 výškových metrů zdolávám terénem. Mám víceméně dvě trasy, které pravidelně střídám. Když mám čas, zajezdím si v lese nahoře na hřebenu a na závěr vyjížďky si užiju sjezd dolů do údolí.

Když už jsme u toho sjezdu, nedávno jsem zjistil, že celý život špatně brzdím. Při jízdě dolů by se měla tak z 65% používat přední brzda a zbylých 35% zadní, pochopitelně při jejich současném zmáčknutí. Já to dělal celý život obráceně. Teď, když už brzdím správně, jsem z kopce docela znatelně zrychlil.

Vyjma krátkých tréninků se snažím o víkendu vyrazit alespoň na jeden delší výjezd. Ideálně tak 50 až 60 kilometrů, opět co nejvíc v terénu a kopcích. Teď když už je lepší počasí dávám i stovku nebo rovnou výzvu, jako je například Bike Hero.

PS: Pro inspiraci přidávám odkaz na tréninkový deníček Michala Ozogána, který se připravuje na letošní největší možnou bikepackingovou výzvu - 2000 mil kolem dokola celého Československa. Jeho ambicí je nejen dojet do cíle, ale také se navždycky zapsat do historie závodu jako vítěz. Na webu najdete nejen inspiraci k tréninku, ale také celou řadu zajímavých postřehů k vybavení.