Via Appia Antiqua

07.07.2023

Že budu jednou psát o výletu, který netrval ani dvě hodiny a byl prakticky celý po rovině, mě tedy vskutku nenapadlo. Cyklojízda po jedné z nejstarších silnic světa zpestřená setkáním se stohlavým stádem krav si však příspěvek rozhodně zaslouží. Třeba někoho inspiruje a projede se po Via Appiu v celé její délce.

Na návštěvu Říma jsem manželce kývnul pod podmínkou, že se budeme v maximální možné míře pohybovat mimo hlavní turistický proud. Jedním z bodů pětidenního itineráře tak byla návštěva silnice Via Appia Antiqua. V průvodcích se o ni sice dočtete, ale těch pár řádků většina lidí přehlédne.

Překvapilo mě, jak snadno se sem dá z úplného centra Říma dostat. Městským autobusem netrvala cesta ani půl hodiny. Za tu chvíli jsme se ocitli prakticky na venkově. Na venkově a v hluboké historii. Vždyť dlažba, po které jsme kráčeli do vyhlédnuté půjčovny pro kola, tady leží již víc než 2000 let.

Jízda po takovém povrchu na vypůjčeném "veteránovi" byla docela slušná výzva. Místy bylo výhodnější jet po vyšlapaném singltracku podél silnice. Prakticky celá trasa je lemovaná obrovskými piniemi, které vytvářejí příjemný stín. Nouze není ani o chladivé osvěžení. Tak jako po celém Římě, ani tady nechybí fontány s prýštící ledovou vodou. I v tom největším poledním se tak dá jet a kochat se okolní krásou.

Při tom kochání se ale mějte na pozoru. Z okolního pole se vám totiž klidně jako mávnutím kouzelného proutku postaví do cesty neprostupné stádo krav. Pasáček je nejspíš žene domů a vám nezbývá než se s pokorou uklidit pryč ze silnice.