Voda

24.02.2023

Extrémní výkon si často žádá extrémní spotřebu energie. Jídlo je hodně individuální záležitost. Někomu stačí poměrně málo, jiný se cpe od začátku až do konce. Někdo si poveze většinu sebou, jiný se po cestě několikrát zastaví na něco teplého do žaludku.

S pitím jsou na tom ale všichni tak nějak stejně. Vést většinu tekutin sebou od startu je holý nesmysl. Pokud bude opravdové vedro, proměnili byste svůj bike v neobratný tank. Zastavovat se u každého občerstvení na pivo či limonádu tak není úplně praktické. Existuje však daleko lepší řešení.

Brdy jsou totiž neobyčejně bohaté na zdroje podzemní vody vyvěrající na povrch v podobě studánek.

Vezmeme to pěkně popořadě. Do závodu vyrazí všichni asi s plnou lahví, takže na úvod nebude vodu nikdo potřebovat. První studánka s výbornou vodou se nachází na 30. kilometru, kousíček od trasy v lokalitě pod Studeným Vrchem. Na druhou studánku můžete narazit na 47. kilometru trasy na kraji lesa při sjezdu do vesničky Malý Drahlín.

Další osvěžení si můžete dopřát přímo na trase na 54. kilometru při stoupání na Ťok. Následuje studánka Varta na 74. kilometru. Pátý zdroj kvalitní vody najdete opět přímo na trase na 95. kilometru. Studánka Pod Burkem je vyhlášená svojí kvalitní a chutnou vodou. Další možnost doplnit tekutiny se nabízí u Hladové studánky na 118. kilometru. Posledním zdrojem čerstvé pramenité vody před příjezdem do Jinců je studánka V Hrachovišti na 138 kilometru.

Český kras není na studánky zdaleka tak bohatý jako Brdy. Možnosti na poslední čtvrtině trasy jsou tudíž velmi omezené. Pokud pomineme studánku u Eliščiny cesty při stoupání na Plešivec, kousek od Jinců, tak stojí za zmínku jen veřejné pítko v Tetíně na 176. kilometru. Musíte k němu navíc odbočit kus z trasy. Na načepovanou vodu dojedete snadno až do cíle!