Vzhůru na Hřebeny

27.12.2022

Trasa první část - popis

Trasu Brdského meandru mám již z 95% hotovou a projetou. Některé úseky opakovaně. To platí především pro první část- Hřebeny. Tato nejvýchodnější výspa Brd a patrně také nejznámějších začíná již v Praze Zbraslavi a táhne se v poměrně úzkém pruhu k Jincům. Je to krásný kus přírody, však uvidíte sami.

Každému je asi jasné, že z Řevnic se začne směrem nahoru. Zpočátku po široké lesní cestě, ke konci po žluté turistické značce, místy asi jedině s pomocí tlačení. Jak už ale budete jednou, nahoře máte vyhráno. Až do Čenkova je to více méně po rovině. Co se střídá je typ cest a jejich povrchů. Užijete si hned několika singletracků, vesměs po rovině a relativně nenáročných. Těšit se můžete na okolí Studeného Vrchu a Kuchyňky. Tamní les nabízí překrásné scenérie.

Po sjezdu na silnici do Čenkova vás čeká vcelku náročný výstup na Slonovec, po zelené a po hranici vojenského újezdu. Nástup do terénu ze silnice začíná hned po podjetí železničního viaduktu těsně vedle plotu rodinného domu. Může se vám zdát, že tam žádná cesta nevede, ale věřte navigaci. Nahoře na hřebeni Slonovce poprvé uvidíte cedule zakazující vstup do lesa vojenského újezdu mimo značenou cestu. Pokud by vás tedy snad náhodou nasměroval váš navigační miláček tímto směrem, nevěřte mu, a pokračujte dál po cestě.

Po hranici újezdu pojedete vcelku dlouho, prakticky až do Obecnice, kde začíná stoupání na nejvyšší kopec Brd - Ťok. O tom, ale až příště...