Zkušený mílař Jirka Svoboda

01.02.2023

Tímto rozhovorem začínám seriál článků představujících zajímavé účastníky Brdského meandru. Snad vám jejich příběhy, zkušenosti, rady pomohou se na akci lépe připravit, naladit. Jirka Svoboda bude patřit k nejstarším a nejzkušenějším účastníkům. Jirku znám z loňského ročníku Slovakia Divide. Po celou dobu závodu jsme se různě míjeli, potkávali. Do cíle jsme dorazili ve stejný den.

Na úvod bych rád věděl, co Tě přimělo přihlásit se na akci Brdský meandr?

Začnu trochu zeširoka. V minulosti jsem se zúčastnil čtyř ročníků "Mílí" (naposledy v roce 2021). Ten poslední ročník se mi nejelo vůbec dobře a na trati jsem se dost trápil, ale nakonec se mi podařilo ujet alespoň poloviční distanci a získat bílé finišerské tričko. Po nějakém čase ve mně uzrálo rozhodnutí, že Míle vynechám a přenechám tak místo někomu novému. Protože mě ale tato forma závodů baví, tak chci vyzkoušet i nějaké nové akce jako je např. Brdský meandr. Navíc Brdy nejsou daleko od mého bydliště, bydlím na západním okraji Prahy, a podnikl jsem tam několik dvoudenních vyjížděk. V Brdech je ale pořád co objevovat a myslím si, Brdský meandr mi to splní.

Jaký bude Tvůj jízdní plán? Pojedeš non-stop nebo si někde odpočineš?

Zatím nepočítám s tím, že bych jel non-stop. Určitě budu potřebovat nějaký odpočinek a tomu přizpůsobím i vybavení (spacák povezu). Ale i to se může změnit, záleží na tom, jak se budu na trati cítit, jaké bude počasí.

Jak trénuješ? Jezdíš na kole denně nebo máš nějakou jinou taktiku?

Na kole se snažím jezdit alespoň dvakrát za týden (cca 100 km) a na jaře absolvuji alespoň dvě akce od pátku do neděle. To vyrážím v pátek po práci a v neděli odpoledne se vracím domů. Letos si plánuji v rámci přípravy projet trasu ve stopách Bohemia Divide (z Vyššího Brodu do Prahy) a taky se zúčastním třetího ročníku akce 400 ultra (vřele doporučuji), případně uvažuji o absolvování některé z jednodenních akcí ze seriálu Kolo pro život.

Jak dlouho už se zúčastňuješ bikepackingových závodů a co Tě k tomu přivedlo?

Tento typ závodů jezdím od roku 2018, kdy jsem se poprvé zúčastnil akce 1000 mil. K těmto akcím mě vlastně přivedly články na internetu od účastníků "Mílí". Rád přijímám takovéto výzvy, a čím více informací jsem o této ikonické akci získával, tak tím více jsem ji chtěl absolvovat. Měl jsem veliké štěstí, že se mi na "Míle" podařilo zaregistrovat hned napoprvé a potom už to bylo silně návykové. Letos zkusím zase něco nového a pojedu na Slovensku akci West Carpathian Challenge.

Ještě bych se vrátil k akci 1000 mil. To, že jsi absolvoval čtyři ročníky je úžasný počin. Jaké máš na tuto akci vzpomínky?

Vzpomínky jsou krásné a intenzivní a také úsměvné a to proto, že žádné informace, které můžeš o této akci získat, tě nepřipraví na tvrdou realitu, kterou ti závod přinese. Hned při prvním ročníku jsem po prvním dnu musel přehodnotit svůj příliš optimistický odhad času dokončení a byl jsem rád, že jsem si vyjel bíle tričko. Se zlomenými třemi záprstními kůstkami v pravé ruce se jede blbě, ale to jsem zjistil až po závodě, když byla ruka pořád nateklá.